Dlaczego podłoga drewniana jest lepsza od paneli.
Walory izolacji i trwałości
Panel laminowany nie posiada w swojej konstrukcji naturalnych elementów drewnianych. Wprawdzie jego rdzeń stanowi płyta pilśniowa – HDF lub MDF, ale jest to drewno przetworzone z prasowanych włókien drzewnych (pyły i wióry drewna zmieszane z klejami). Posadzka może być również wykonana z płyty wiórowej, która jest jednak zdecydowanie mniej trwała. Panele laminowane nie zachowują właściwości termoizolacyjnych drewna i nie mają zdolności regulacji mikroklimatu otoczenia. Szczególnie uciążliwy jest praktyczny brak izolacji akustycznej, wynikający z faktu, iż panele są cienkie (6-8 mm) i sztywne, dlatego też nie mają zdolności pochłaniania energii uderzenia, jak to czyni drewno poprzez swoją sprężystość. Charakterystyczne głośne stukanie pozostaje nawet po zastosowaniu wyciszających materiałów podkładowych w postaci maty (np. z celulozy) lub korka.
Podłogi wykonane z drewna sa dobrym izolatorem termicznym, akustycznym. Zapewniają doskonałą izolację termiczną od podłoża oraz wyciczenie wnętrza.
Odnawianie
Powierzchnię wierzchnią paneli tworzą naprasowane warstwy papieru dekoracyjnego z żywicą lub laminat. Tworzywa dobrze zabezpieczają posadzkę przed uszkodzeniami mechanicznymi, chemikaliami, wysoką temperaturą czy działaniem promieni słonecznych. Jednak kiedy już dojdzie do uszkodzenia warstwy z dekoracyjnym nadrukiem, odsłania się płyta, co wymaga zastosowania masy wypełniającej w kolorze wzoru. W przypadku zniszczenia większej powierzchni pozostaje kupno nowej posadzki podczas gdy podłogę z drewna można wielokrotnie cyklinować wydłużając jej żywotność do kilkudziesięciu lat.
Ogrzewanie podłogowe
Montaż paneli jest szybki, prosty i często bezklejowy. Można je użytkować tuż po ułożeniu. Ich budowa wyklucza jednak montaż na elektrycznym ogrzewaniu podłogowym. Dozwolone jest tylko wodne, które wolniej się nagrzewa i nie tworzy niekorzystnych dla płyty HDF zmiennych warunków temperaturowych.
Walory zdrowotne i ekologia
Wiele paneli elektryzuje się przyciągając kurz. Tylko posadzki lepszej jakości mają specjalną warstwę antystatyczną, ale ich cena wtedy jest porównywalna z drewnem. Jako podłogi, które nie są naturalne powinny posiadać odpowiednie certyfikaty potwierdzające, iż są bezpieczne dla alergików. Drewno jest zawsze bezpieczne dla alergików.
Dla osób dbających o środowisko naturalne, nie bez znaczenia może być fakt, że panele laminowane to w dużej mierze produkt sztuczny, którego prawidłowa utylizacja jest trudna i kosztowna; natomiast drewno ulega całkowitej biodegradacji w przypadku zakończenia okresu eksploatacji.
Drewno jako materiał podłogowy jest dużo bardziej trwałe, podczas gdy po raz kolejny trzeba wymienić podłogę z paneli, drewno wciąż może zachwycać swą urodą i trwałością. Po wieloletnim użytkowaniu, podłogi można zeszlifować, na nowo polakierować, lub zawoskować i cieszyć się kolejny raz nową podłogą poczas gdy panele w przypadku zużycia lub zniszczenia trzeba zdemontować. Tym samym wykorzystywanie drewna jest zachowaniem zasobów naturalnych. Drewno ma przyjazny wpływ na klimat Twojego domu.
Walory estetyczne
Największą dla wielu różnicę stanowią walory estetyczne jednego i drugiego typu podłogi. Sztuczne pokrycie posadzek laminowanych umożliwia imitację dowolnego gatunku drewna, terakoty, kamienia, czy nadruk z bohaterami kreskówek. Ilość wzorów jest w tym przypadku nieograniczona, a dobrze dobrana lampa podłogowa pozwoli w pełni docenić estetykę tych wzorów. Panele laminowane nigdy jednak nie dostarczą zmysłom tylu doznań, co naturalne drewno, szczególnie gdy stąpa się po nim gołymi stopami. Panele podłogowe z płyt MDF posiadają zaledwie wygląd nieco przypominający drewno bez możliwości odtworzenia rożnorodności struktury w obszarze tego samego gatunku.
Drewniana podłoga zmienia się w trakcie jej użytkowania, jej kolor sie pogłębia, staje sie coraz piękniejszy. Lamniat niestety nie ma takich właściwości.