Modrzew syberyjski
- Występowanie: Syberia
- Nazwa botaniczna: Larix sibirica
- W ofercie: deski podłogowe, deski tarasowe, legary do konstrukcji tarasu, deski elewacyjne
- Kolor drewna: paleta barw drewna twardzielowego modrzewia syberyjskiego obejmuje kolory od złocisto-miodowego aż po brunatno-czerwony – różni się znacznie od modrzewia europejskiego, który jest raczej równomiernie czerwonawy. Drewno modrzewia syberyjskiego wzrasta powoli – ma bardzo wąskie słoje (oznaczające przyrosty roczne).
Drewno modrzewia
Modrzew syberyjski cechuje sie wysoką wytrzymałością i dobrą naturalną odpornością na grzyby. Drewno jest odporne na warunki atmosferyczne i bardzo dobrze nadaje sie do zastosowania na zewnątrz. Przy prawidłowym montażu w przypadku modrzewia syberyjskiego można całkowicie zrezygnowac z dodatkowej ochrony, np. środkami chemicznymi.
Drewno modrzewia syberyjskiego nie wymaga malowania. Pozostawione w postaci naturalnej starzeje się w sposób szlachetny – z biegiem czasu jego barwa zmienia się w srebrzysto-szara (patynowieje). Aby w pełni uwydatnić wygląd i strukturę drewna modrzewiowego oraz zachować jego naturalny kolor na dłużej można użyć oleju do drewna.
Paleta barw drewna twardzieli modrzewia syberyjskiego obejmuje kolory od złocisto-miodowego aż po brunatno-czerwony / brozowo-czerwony przy czym barwy rozmieszczone są nierównomiernie – różni się znacznie od modrzewia europejskiego, który jest raczej równomiernie czerwonawy. Biel jest w kolorze biało-żółtawym. Drewno modrzewia syberyjskiego wzrasta powoli – ma bardzo wąskie słoje (oznaczające przyrosty roczne), ale bardzo wyraźne. Ułożone gęsto słoje tworzą dekoracyjny rysunek. Charakterystyczny dla Modrzewia jest także układ sęków. Modrzew jest drzewem o dużej zawartości żywicy.
Modrze jest bardzo trwałym gatunkiem drewna (w Polsce pod ochroną). Charakteryzuje się wysoką wytrzymałością mechaniczną porównywalną do gatunków drzew liściastych i egzotycznych. Ze względu na swą twardość jest to gatunek bardzo trudny w obróbce. Stosowany w budownictwie mieszkaniowym (podłogi), wodnym, szkutnictwie i meblarstwie. Najlepszy gatunek pozyskiwany jest z drzew rosnących w górach.
Jest bardzo odporny na warunki atmosferyczne, grzyby, toteż można je stosować na zewnątrz. Przy montażu, np. w przypadku użycia, gwoździ zaleca się wykonanie wcześniejszych nawiertów. Same gwoździe winny być wykonane ze stali szlachetnej gdyż rdza powoduje szybkie przebarwienie drewna na czarno. Gatunek znacznie lżejszy od większości gatunków drewna egzotycznego.
Drewno modrzewia syberyjskiego daje się łatwo suszyć – należy mieć jednak na uwadze, iż przy szybkim suszeniu jest bardzo podatne na powstawanie nierówności lub rys (pęknięć) na końcach deski.
Z punktu widzenia techniki to najlepszy i najtrwalszy gatunek drewna.
Drzewo modrzew.
Gatunki syberyjskie drzew są ładniejsze optycznie (zawierają mniej sęków), lecz przede wszystkim są twardsze i trwalsze. Ich wzrost w warunkach bardzo krótkiego i zimnego lata oraz srogiej zimy jest spowolniony, co skutkuje zwiększeniem ich wytrzymałości i trwałości. Małe przyrosty roczne (gęstsze usłojenie), zwiększony udział drewna późnego (a więc twardszej części drewna) oraz niewielka ilość przyrostów gałęziowych (mniej sęków).
Najlepszy gatunek pozyskiwany jest z drzew rosnących w górach.
Deski tarasowe z modrzewia
Deski tarasowe z modrzewia syberyjskiego są odporne na zmienne warunki atmosferyczne i dlatego są polecane do zastosowania za zewnątrz budynków: tarasy, ścieżki, balkony, altany.
Przy prawidłowym ułożeniu ( brak stałego kontaktu z glebą) można całkowicie zrezygnować z dodatkowej ochrony środkami chemicznymi ( nie wymaga malowania). Pozostawiony w naturalnej postaci z biegiem czasu nabiera szlachetnej barwy.