Dlaczego warto wybrać podłogi drewniane
Gwarancja
Długość gwarancji wacha się zależnie od producenta ale często wynosi nawet 30 lat a ich trwałość oblicza się na dużo więcej. Dowodem na tak dużą trwałość znajdujemy wszędzie, gdzie widzimy zabytki architektury drewnianej mające nie rzadko po kilkaset lat.
Trwałość / Długowiczność
Pomijając fakt że na gres czy terakotę gwarancja przysługuje na 5,7 czy 10 lat a na podłogi drewniane możesz mieć gwarancję nawet i na 30 lat, przyjżyjmy się właściwościom mechanicznym drewna, surowca od lat stosowanego do budowy statków, domów i innych konstrukcji. Odpowiednio zabezpieczone drewno krajowe wytrzymuje dzesięciolecia nawet w warunkach zewnętrznych. Stosowanie wewnątrz podwyższa ten okres, a obecność jeszcze bardziej wytrzymałych gatunków egzotycznych daje jeszcze większe wartości w tej kwesti.
W przypadku zużcia czy uszkodzenia elementy wykonane z drewna można wielokrotnie odnawiać. Starcie zużytej warstwy wierzchniej nie osłabia znacząco drewna, dlatego proces ten można stosować wielokrotnie.
Ekonomiczność inwestycji
Biorąc pod uwagę stosunek różnicy w cenie podłóg drewnianych do ich całkowitego czasu eksploatacji są najbardziej opłacalnym rozwiązaniem. W efekcie dzięki dużej trwałości ich cena w stosunku do lat użytkowania daje dużo lepsze propocje w porównaniu z wykładzinami, terakotą czy gresem.
Walory izolacyjne
Drewniana podłoga jest izolatorem:
- termicznym – naturalne posadzki zapewniają izolację termiczną pomieszczenia odczuwaną jako ciepła podłoga; Podłoga drewniana izlouje pomieszczenie od podłoża, zachowując i przejmując na powierzchni temperaturę pomieszczeni,
- akustycznym – podłoga drewniana sprzyja tłumieniu hałasów,
- elektrycznym i antystatycznym.
Dzięki wysokim parametrom izolacji termicznej podłogi drewniane nadają się idealnie do domów energooszczędnych.
Antystatyczność
Naturalna deska drewniana pozytywnie jonizuje powietrze, redukując w ten sposób negatywne oddziaływanie pól elektrycznych. W ten sposób podłoga także nie elektryzuje się i nie przyciąga kurzu, co jest szczególnie ważne w przypadku dzieci alergicznych no rzecz jasna, ułatwia pielęgnacje podłóg.
Walory zdrowotne
Podłogi drewniane mają pozytywny wpływ na zdrowie. Zbudowane z naturalnych materiałów oddychają regulując mikroklimat wnętrza (szczególnie posadzki olejowane), pozytywnie jonizują powietrze, nie elektryzują się i nie przyciągają kurzu. To najlepszy wybór do dziecięcych pokoi i dla osób cierpiących na alergie.
Medycyna naturalna przypisuje drewnianym podłogom działanie zdrowotne.
Ponadto elastyczność drewna zapobiega przedwczesnemu zmęczeniu stóp i stawów, a upadek na posadzkę drewnianą jest w większości amoryzowany.
Hipoalergiczność
Trudno znaleźć także mniej przetworzony materiał wykończeniowy od drewna co świadczy o jego dobrych właściwościach hipoalergicznych. Materiał naturalny, jakim jest drewno, towarzyszy ludziom od wieków. Warunki jakie odpowiadają drewnu są tymi, które są optymalne dla ludzkiego organizmu dlatego też jest to najbardziej naturalny dla człowieka element wykończenia wnętrz. Związki, które wydziela drewno są związkami naturalnymi, co zatym idzie w czasie chorób cywilizacyjnych ważną informacją jest to, że drewno nie uczula.
Walory ekologiczne
Naturalne podłogi są również w pełni ekologiczne – łatwe w składowaniu i utylizacji, a przez to przyjazne środowisku. Po demontażu ulega szybkiemu procesowi biodegradacji ale coraz chętniej jest wykorzystywane w procesach recyklingu do produkcji materiałów drewnopochodnych.
Dzięki długowieczności zużycie tego materiału jest dużo mniejsze niż pozostałych.
Atmosfera wnętrza
Podłoga drewniana nadaje wnętrzu przytulności i ciepła. Szczególnie ciepłą atmosferę wytwarza we wnętrzach mieszkalnych a w pomieszczeniach użytkowych jak restauracje, biura czy salony wystawowe nadaje wnętrzu prestiżu.
Walory estetyczne
Naturalne podłogi mogą być najpiękniejszą dekoracją wnętrza. Drewno gwarantuje unikatowy wzór usłojenia (niekiedy są to fantastyczne wręcz wzory włókien) – dając gwarancję oryginalnej podłogi.
Naturalne drewno to taki materiał, który dobrze komponuje się z innymi surowcami i tworzywami co ogrywa istotną rolę w aranżacji wnętrz. Jego barwy pasują do niemalże każdego stylu aranżacji co przy długowieczności posadzek drewnianych jest istotne. Przy zmianie aranżacji wnętrza, zmianie koloru ścian podłoga drewniana nie wymaga wymiany, ewentualnie możliwa jest drobna modyfikacja odcienia koloru poprzez dobranie odpowiedniego lakieru.
Drewniane podłogi są ponadczasowo modne i nawet po latach użytkowania wyglądają szlachetnie.
Regulacja wilgotności
Drewno podłogowe jest porowate i ma właściwości higroskopijne, dostosowuje się do warunków, jakie panują w pomieszczeniu. Nadmierna ilość wody zostaje wchłonięta a w suche pory roku (zimą) drewno wilgoć oddaje regulując (poprawiając) warunki klimatyczne w pomieszczeniu przez co jest dobrym regulatorem wilgotności powietrza.
Idealne dla dzieci
Podłoga jest miejscem, na którym dzieci spędzają większość dnia we wczesnych etapach swego życia. Warto więc zadbać o to, aby posadzka była bezpiecznym, przyjemnym i zdrowym miejscem ich zabaw. Pod tym względem podłoga drewniana nie ma równych:
- elastyczna – deska podłogowa ma naturalne zdolności do absorbowania engegii uderzenia; Elastyczność drewna w pewnym stopniu pozwala zapobiegać skutkom upadku, co jest ważne szczególnie dla małych dzieci,
- ciepła – deska podłogowa jest „ciepła” w dotyku, a nasza pociecha może bezpiecznie na niej siedzieć, nie narażając się na wychłodzenie czy katar,
- reguluje wilgotność – naturalna zdolność drewna do pochłaniania wody i oddawania jej w postaci pary, dzięki czemu reguluje wilgotność; Dzięki temu dziecko rzadziej się przeziębia.
Dodatkowo deska z olchy lub brzozy wykazuje silne właściwości izolujące przed oddziaływaniem cieków wodnych, które mogą utrudniać najmłodszym zasypianie.
Czystość / Higiena.
Podłogi z drewna są łatwe w czyszczeniu, utrzymaniu i konserwacji. Ponadto drewno to materiał antystatyczny – w przeciwieństwie do paneli nie zbiera brudu.
Bezpieczeństwo
Drewno dużo wolniej ulega zapłonowi niż wykładziny dywanowe czy gładkie wykładziny PCV, wolniej niż panele podłogowe a w razie pożaru w czasie spalania drewno nie wydziela toksycznie trujących substancji, odwrotnie jak w przypadku podłóg z tworzyw sztucznych.