Gatunki drewna

Drewno Euacliptus

EUCALIPTUS

  • Nazwa botaniczna: Eucaliptus gandis
  • Nazwy handlowe: Eucaliptus, Jarrah, Messmate Stringybark.
  • Pochodzenie: Australia
  • Kolor: jasny róż, ciemna czerwień, po brąz.
  • W ofercie:
  • Twardość: Średnia
  • Stabilność: Średnia
  • Utlenianie: Duże
  • Usłojenie: Średnie

Eucaliptus rodzaj wiecznie zielonych krzewów lub drzew należący do rodziny mirtowatych, obejmujący 500-600 gatunków występujących niemal wyłącznie w Australii i Tasmanii. W przemyśle wykorzystywany jest szczególnie Eukaliptus Zachodnioaustralijski – Jarrah, należący do rodziny eukaliptusowych, pomimo że jego początkowa nazwa w dosłownym tłumaczeniu znaczy „czerwone drzewo”. Taka nazwa zachodnioaustralijskiego eukaliptusa jest związana z jego nasyconym czerwono-brązowym kolorem, który przypomina czerwone drewno.

Praktyczny i odporny na wilgoć zachodnioaustralijski eukaliptus szeroko stosowany jest w celach dekoracyjnych. Podłoga wykonana z jego drewna jest przyjemna w dotyku i ciepła, wszystko dzięki czerwonemu połysku.

Drewno eukaliptusa jest wybitnie odporne na gnicie, o dobrych parametrach technicznych, prawie dwukrotnie twardsze od dębu. Wykorzystuje się je w budownictwie, meblarstwie i szkutnictwie.

 

Drzewo / roślina Eukaliptus

Eukaliptusy to najczęściej zimozielone drzewa i krzewy, o gładkiej i tafelkowato spękanej korze lub łuszczącej się długimi płatami. Liście eukaliptusa są skórzaste, o zmiennej wielkości (dł. 3-40 cm, dł. 0,5-18 cm), kształtu i ułożenia na pędzie. Liście mają liczne gruczoły wydzielające olejki eteryczne. W rodzaju eukaliptus znaleźć można bardzo zróżnicowane pod względem morfologicznym i ekologicznym rośliny. Są tu potężne, wielometrowe drzewa (wysokość ponad 100 m), również krzewy i niskie, o powyginanych pniach drzewa. Do najpotężniejszych należy Eucaliptus regans, uważany za najwyższe drzewo świata.
Eukaliptusy rosną bardzo szybko i już w pierwszym roku dorastają do 2 m wysokości, a w dziesiątym – 20-25 m. Krzewiaste gatunki stanowią, obok akacji, najbardziej charakterystyczny składnik australijskiego buszu. Eukaliptusy mają bardzo duże znaczenie gospodarcze. Twarde drewno eukaliptusowe używane jest w budownictwie. Kora i liście zawierają związki garbnikowe, nadający skórze ciepły brązowy lub czerwony kolor.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *