Gatunki drewna

Drewno Brzoza

Brzoza, Parkiet brzozowy

  • Nazwa botaniczna : Betula pendula, Betula pubescens
  • Pochodzenie: Europa, Ameryka i Azja
  • Kolor drewna: jasne drewno o biało-żółtym kolorze, drewno o delikatnym rysunku.
  • Zastosowanie: meble, boazerie, sklejki, często używany przez architektów.
  • W ofercie: mozaika, parkiet ( klepka )

Podłogi brzozowe / Parkiety brzozowe

Brzozowe podłogi drewniane stosuje się głównei ze względów estetycznych ze względu na jasny kolor. Stosuje się je w celu rozświetlania wnętrz mieszkalnych. Posiada jednolitą zwartą strukturę o białej barwie z lekkim żółtawym lub czerwonawym odcieniem. słoje i promienie rdzeniowe są bardzo słabo widoczne. Jej ciepła i stonowana barwa sprawia wrażenie bardzo spokojnej i przyjaznej dla oka podlogi, dzięki czemu doskonale sprawdza się w pomieszczeniach zarówno sypialnianych jak i w pomieszczeniach przeznaczonych np do medytacji.
Wyraz brzoza można wyprowadzić wprost od pierwowzoru indoeuropejskiego, gdzie wersja podstawowa odpowiedniego słowa oznacza w języku Indian „iskrzący blask”. Łatwo to zrozumieć, patrząc na podłogę z brzozy. Jak niewiele innych gatunków, jej drewno ma charakterystyczny migotliwy połysk. Wybór podłogi brzozowej do zestawienia z jasnym umeblowaniem nie pozostawia z reguły żadnych wątpliwości.

Drewno Brzozy

Drewno brzozowe należy do gatunku drzew beztwardzielowych. Należy do średnio twardych gatunków drewna stąd też bezpieczniej jest stosować ją do pomieszczeń o mniejszym natężeniu ruchu. Jego nawiększą zaletą jest kolor:jasny, biało-żółty o prostych, symetrycznych włóknach, ułożonych łukami. Ponadto posiada lekki jedwabisto-srebrzysty połysk, który sprawia wrażenie trójwymiarowości rysunku drewna. Dzięki temu jest materiałem chętnie wykorzystywanym przy produkcji luksusowych mebli i materiałów podłogowych.

W miarę dobre właściwości mechaniczne wykorzystywane w przemyśle drzewnym i papierniczym. Cechą charakterystyczną brzozy jest zdolność do łatwego wybarwiania, polerowania, nasycania.

Indianie Północnoamerykańscy znaleźli dla niej najbardziej praktyczne zastosowanie: z pni brzozy budowali canoes, łodzie rzeczne. Dawne canoes z pni brzozowych stanowią inspirację dla słynnych współczesnych canoes kanadyjskich.

  • drewno połyskliwe, błyszczące
  • gładkie
  • słoje niezbyt wyraźne
  • o niedużej trwałości
  • mało stabilne

Drzewo Brzoza

Brzoza jest drzewem liściastym. Jest to jedno z niewątpliwie najpiękniejszych drzew występuje na terenach: Europy, Azji aż do Japonii, Norwegii, Szwecji, Finlandii, Rosji, północnej Portugalii, wschodnich Pirenejów, aż po brzegi południowych Alp i Serbię.  Z kory drzewa otrzymuje się garbnik oraz dziegieć. Sok brzozy, pobrany wiosną z naciętego pnia (tzw oskoła) zawierający dużo cukrów, jest stosowany w kosmetyce do produkcji słynnej niegdyś wody brzozowej.

Brzoza – przedmiot kultu natur romantycznych i źródło natchnienia dla poetów i trubadurów.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *